lu.se

Fysiska institutionen

Lunds Universitet

Denna sida på svenska This page in English

Gemensam service/Joint services

Administrativ chef/Director of Administration
Britt-Marie Hansson
Britt-Marie.Hansson@fysik.lth.se
tel 27664

Bibliotekarie/Librarian
Kristina Holmin Verdozzi
kristina.holmin@fysik.lu.se
tel 27779

Bibliotekarie/Librarian
Annika Nilsson
annika.nilsson@fysik.lu.se
tel 27776

Bibliotekarie/Librarian
Marianne Madsen
marianne.madsen@fysik.lu.se
tel 29656

Forskarutbildning, studierektor/ Director of Studies, PhD
Göran Frank
goran.frank@nuclear.lu.se
tel. 27635

Studierektor, grundutbildning/Director of Studies, undergraduate studies
Naturvetenskaplig fakultet/Science faculty:
Tomas Brage
Tomas.Brage@fysik.lu.se
tel. 27724

Studierektor, grundutbildning/Director of Studies, undergraduate studies
Teknisk fakultet/Faculty of Engineering:

Elisabeth Nilsson
Elisabeth.Nilsson@ftf.lth.se
tel. 27672

Husintendent/House manager
Gabriele Kalus
gabriele.kalus@fysik.lu.se
tel. 29675

KRYO-laboratoriet/KRYO-lab
Leif Magnusson
leif.magnusson@fysik.lu.se
tel. 27697
kryolab.fysik.lu.se/

Nätverksansvarig/Manager Computer network
Lennart Österman
Lennart.Osterman@hep.lu.se
tel 27710

Prefekt/Head of Department
Knut Deppert
prefekt@fysik.lu.se

046-222 76 70
0702-52 49 47

Biträdande prefekt/Assistant Head of Department
Anders Oskarsson

anders.oskarsson@hep.lu.se

Biträdande prefekt/Assistant Head of Department
Per Kristiansson

Per.Kristiansson@nuclear.lu.se

Reception/Desk manager/Institutionsadministratör
Charlotta Spolén-Byggfors
Charlotta.Spolen-Byggfors@fysik.lu.se
tel 24124

Vaktmästare/Care taker
Stefan Schmiedel
vaktmastare@fysik.lu.se
tel. 27647